panele kuchnia

W jaki sposób zamontować panel szklany na ścianie?

Szklane panele to materiał, który zyskuje coraz większą popularność jako element wykończeniowy umieszczany na ścianach. Szkło charakteryzuje się wysoką higienicznością i łatwo się je czyści, przez co świetnie sprawdza się m.in. nad blatami kuchennymi. Umieszczane we wnętrzach panele szklane, nadają im nowoczesnego i minimalistycznego charakteru. Lekkość, jaką niesie ze sobą szkło, jest wykorzystywane przez projektantów w różnego rodzaju aranżacjach jako alternatywa dla płytek ceramicznych. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przeprowadzić prawidłowy montaż paneli szklanych na ścianach.

Przygotowanie powierzchni pod panele szklane

Zanim panele szklane trafią na ścianę, musi być ona odpowiednio do tego przygotowana. Aby po latach użytkowania za szkłem nie pojawiły się wilgoć lub grzyb, ściana powinna być sucha, czysta oraz odpylona.

W nowych wnętrzach, do oczyszczenia ścian wystarczy zazwyczaj porządne odpylenie np.: poprzez uprzednie zagruntowanie przygotowanej pod panele szklane powierzchni. Z kolei w pomieszczeniach, z których wcześniej korzystano przez lata, wskazane jest także dokładnie odtłuszczanie i umycie ścian. Nie jest natomiast konieczne skuwanie lub zrywanie obecnych na ścianach płytek ceramicznych, ponieważ nowoczesne sposoby montowania paneli pozwalają na umieszczanie ich na bardzo zróżnicowanych powierzchniach.

Montaż szklanych paneli na ścianie

Istnieje kilka sposobów na skuteczny montaż paneli szklanych na ścianie. Najbardziej praktyczną metodą okazuje się przyklejanie szkła do danej płaszczyzny za pomocą dedykowanego kleju. Klej należy nałożyć na jedną stronę panelu, przykładowo pionowymi i równoległymi pasami, a następnie przyłożyć panel do ściany i mocno go docisnąć. Pomocne mogą okazać się przy tym deseczki podpierające panel.

Panele szklane można umieścić na ścianie także poprzez ich przykręcenie za pomocą śrub mocujących lub dystansowych. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku przezroczystego szkła, a do jego realizacji niezbędne będzie wcześniejsze umieszczenie na panelach odpowiednich otworów. Warto jednak pamiętać, że w tej metodzie ściana, na której odbędzie się montaż, musi być idealnie czysta i pozbawiona jakichkolwiek płytek, a umieszczony na niej panel będzie od niej nieco odsunięty.