szklo

Co to znaczy, że szkło jest hartowane?

Szkło hartowane cechuje się znacznie większą wytrzymałością niż szkło standardowe. Z czego to wynika i jakie dokładnie korzyści daje? Przede wszystkim zaś – jakie zastosowanie mają hartowane szyby? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania.

Czym jest i jak powstaje hartowane szkło?

Szkło w wydaniu standardowym – przy wszystkich swoich zaletach – jest niestety materiałem wyjątkowo kruchym. Co więcej, uszkodzone, rozpada się na kawałki o ostrych, stwarzających ryzyko skaleczenia krawędziach. Hartowanie stanowi rozwiązanie tego problemu – jest to proces obróbki termicznej, który znacznie zwiększa wytrzymałość tafli szklanej na nacisk i uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zaś mimo wszystko zostanie ona rozbita, powstałe w ten sposób odłamki będą tępe i przez to znacznie mniej niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Proces hartowania szkła obejmuje ogrzewanie go do temperatury przekraczającej 600°C, po którym następuje natychmiastowe, intensywne chłodzenie za pomocą strumieni sprężonego powietrza. Proces ten w żaden sposób nie wpływa na zewnętrzny wygląd tafli –jej fizyczna struktura ulega jednak znacznej zmianie. Polega ona na utworzeniu naprężenia ściskającego na zewnętrznych powierzchniach szyby oraz naprężenia rozciągającego w jej wnętrzu. Obie te siły równoważą się wzajemnie, co skutkuje uzyskaniem pięcio-, a nawet siedmiokrotnie wyższej wytrzymałości w porównaniu do szkła standardowego.

Wszystko to sprawia, że szkło hartowane stanowi materiał idealny do wykorzystania w pomieszczeniach, w których mogą mieć miejsce skrajne zmiany temperatury (przetrwa bez szwanku nawet różnice sięgające 200°C). Jest również doskonałą formą dekoracji wnętrz mieszkalnych, przestrzeni publicznych oraz miejsc, w których może być wystawiane na różnego rodzaju obciążenia lub niewyrównane nagrzewanie tafli.

Procesowi hartowania można poddawać szkła typu float, barwione czy optiwhite, a także ornamenty. Szkło hartowane może być bazą dla innych rodzajów szkieł – w tym lakierowanych, w wersji z trójwymiarową powierzchnią, matowych, z połyskiem czy nadrukiem. Decydując się na zakup tafli wzmocnionej dzięki obróbce termicznej, nie ograniczasz więc swoich możliwości w zakresie wyboru jej estetyki i wykończenia.