mycie

Czy szkło lakierowane można czyścić acetonem lub octem?

Szkło lakierowane pozwala w łatwy sposób utrzymać czystość w pomieszczeniu. Jego gładka powierzchnia sprawia, że brud nie przylega do niego, a jeśli zostanie zachlapane, wystarczy przetrzeć je mokrą ściereczką. Z biegiem czasu jednak na szkle, tak jak na innych materiałach, zbiera się delikatny osad i kurz, który sprawia, że panele stają się mniej błyszczące i estetyczne. Panele szklane, tak jak inne materiały, wymagają regularnego czyszczenia. Jak to robić, by nie uszkodzić ich wierzchniej warstwy?

Panele szklane nadają wnętrzom wrażenie czystości i elegancji dzięki ich gładkiej, mniej lub bardziej połyskliwej powierzchni. By zachowała ona piękny wygląd, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób ma wątpliwości, jak czyścić panele szklane. Szukają sposobu, by z jednej strony jak najdokładniej doczyścić je ze wszystkich zabrudzeń i nadać jej piękny połysk, z drugiej strony – by nie uszkodzić powierzchni, nie zarysować i nie zniszczyć powierzchni.

W Internecie pojawiają się czasem porady, by czyścić szkło lakierowane acetonem lub octem. Chociaż istnieją różne opinie na ten temat, nie polecamy acetonu ani żadnych kwasów, proszków i ostrych substancji chemicznych do czyszczenia paneli szklanych. Aceton to niebezpieczna dla szkła substancja, który może uszkodzić wierzchnią warstwę paneli. Ocet jest łagodniejszy, chociaż powinien być mocno rozcieńczony w ciepłej wodzie, a po przemyciu szkła, należy je wytrzeć do sucha.

Czym należy czyścić panele szklane? 

Najbardziej godne polecenia są specjalne środki do czyszczenia szkła lakierowanego. Są to najlepsze preparaty, ponieważ dokładnie rozpuszczają wszystkie rodzaje brudu (także tłuszcz, który osadza się często na kuchennych ścianach i meblach), a jednocześnie są bezpieczne dla szklanych powierzchni. Do ich nanoszenia najlepiej używać ściereczek z mikrofibry. Alternatywą dla środków do paneli szklanych mogą być płyny do mycia szyb i inne preparaty do mycia szkła. Są one delikatne dla szklanych powierzchni i zapewniają piękny połysk.