kuchnia

Jak umiejętnie połączyć szkło dekoracyjne z oświetleniem pomieszczenia?

Panele szklane można stosować na różnych powierzchniach. Poprzez odpowiedni wybór koloru i rodzaju powierzchni można uzyskiwać rozmaite stylizacje wnętrz. Właściwe dobranie oświetlenia może wywołać dodatkowe, czasem zupełnie niezwykłe efekty. Przedstawiamy kilka podstawowych zasad dobierania rodzaju oświetlenia do paneli szklanych.

Szkło lakierowane często znajduje zastosowanie w kuchni.

Nie tylko pięknie się tam prezentuje, ale pełni funkcje praktyczne. Chroni porowate materiały przed wnikaniem brudu, czyniąc powierzchnię łatwą do oczyszczenia. Szkło stosuje się jednak również często w łazienkach, jadalniach i salonach. Dodaje wnętrzom elegancji i lekkości, którą podkreśla także gra światła. Szkło dekoracyjne może być zastosowane jako okap, panele ścienne, lady barowe, fronty meblowe, blaty lub swobodne płyty zamontowane na ścianach jako dekoracja. Dostępne jest w różnych kolorach i wzorach w wersji matowej, błyszczącej, a nawet o trójwymiarowej teksturze. Wszystkie te cechy paneli szklanych można wyeksponować za pomocą światła.

Jaki rodzaj światła podkreśli estetykę szkła dekoracyjnego? 

Jeśli chcesz wyeksponować jeden element szklany, na przykład wiszący na ścianie panel lub blat stołu, skieruj na niego bezpośrednio światło. Górne światło będzie odbijać się w tafli blatu stołowego, podkreślając mocno jego połysk. Z kolei panel na ścianie pięknie podkreśli stojąca naprzeciw niego lampa. Pamiętaj, że kolor światła ma wpływ na wygląd paneli szklanych. Jeśli szkło jest dość jasne, możesz celowo zmienić jego odcień, stosując do chłodnych na co dzień jasnoszarych paneli ciepłe, żółte światło. Taka stylizacja może zmienić zimny gabinet dzienny w nieco cieplejszy kącik wieczorem.

Jeśli zależy ci na wyeksponowaniu paneli położonych na całej długości ściany, na przykład w postaci tzw. backsplashu w kuchni, zamontuj wiele małych lampek na dolnej ścianie szafek wiszących. Takie rozwiązanie podkreśli nie tylko piękno szkła, ale stworzy doskonale widoczne miejsce pracy na blacie kuchennym.