silikon

Z jakimi silikonami, taśmami i foliami są kompatybilne szkła malowane?

Szkło malowane stanowi świetną dekorację do salonu, kuchni, a nawet łazienki. Fronty meblowe, blaty czy okładziny ścienne wykonane ze szkła prezentują się oryginalnie i podkreślają charakter każdego wnętrza. Bogactwo wzorów i faktur sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni rodzaj szkła malowanego do łazienki lub salonu, który skomponuje się z jego wymarzoną aranżacją. Decydując się na szklane elementy, warto jednak sprawdzić, z jakimi silikonami, taśmami i foliami są kompatybilne. Dzięki temu można uniknąć zniszczenia struktury podczas montażu szkła i innych elementów na jego powierzchni. W dalszej części artykułu przedstawiamy produkty, które nie wpływają na wygląd szkła naszej marki Colorimo.

Silikony, taśmy i folie – które z nich są bezpieczne dla szkła?

Wybór właściwego silikonu, taśmy lub folii do szkła malowanego wiąże się z ryzykiem zmiany barwy materiału przy kontakcie z nieodpowiednio dobranym produktem. Silikony, folie i taśmy, które nie są kompatybilne ze szkłem, powodują nieestetyczne żółknięcia. Warto więc stawiać na takie produkty, które zagwarantują niezmienny wygląd dekoracji. Najlepiej wybierać materiały tych producentów, których produkty wykorzystano w czasie testów. Kompatybilność silikonów, folii i taśm ze szkłem malowanym marki Colorimo zweryfikowaliśmy, wystawiając próbki szkła na kontakt z wybranymi materiałami. Dokładna obserwacja przez 40 dni pozwoliła wyodrębnić te produkty, które nie oddziałują negatywnie na wygląd szkła oraz te, które powodują żółknięcie.

Wśród silikonów, które nie prowadzą do powstawania plam na szkle Colorimo, wymienia się m.in. silikon L marki Lakma. Żółknięcia powstają natomiast przy kontakcie z silikonem sanitarnym, silikonem KA 12 oraz silikonem szklarskim, dlatego nie warto stosować tych produktów przy montażu. Jeśli chodzi z kolei o kompatybilne taśmy, nasza firma rekomenduje dwustronne taśmy klejące: Duplomont 918 marki Lohmann oraz Vitomount 125 SS-70 marki Vito. W przypadku folii natomiast gwarancję niezmienności wyglądu szkła malowanego dają: folia Oracal 641 marki Lambda oraz folia PT 1220 N marki Rollfix.