wnetrze nowoczesnej kuchni 2

Matowe czy z połyskiem – jakie szkło wybrać do kuchni?

Urządzasz nowe mieszkanie, a może planujesz remont kuchni? Zastanawiasz się nad zainstalowaniem szklanych frontów mebli i szklanych blatów? Przeczytaj nasz krótki artykuł i dowiedz się, jaki rodzaj szkła najlepiej sprawdza się w kuchniach.
Szklane panele do kuchni stają się coraz bardziej popularne. Dobrze prezentują się w przestrzeni między górnymi a dolnymi szafkami, jako fronty meblowe, szklana okładzina oraz inne funkcjonalne elementy. Szklana okładzina to alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Występuje ona w wielu kolorach i odmianach – błyszcząca, matowa, satynowa i we wzory.
Kuchnia jest miejscem o specjalnych wymaganiach dotyczących materiałów. Meble kuchenne są narażone przede wszystkim na wilgoć, różne rodzaje zanieczyszczeń, w tym tłuszcze, barwniki owocowe, wysokie temperatury. Dlatego materiał użyty do budowy blatów i mebli musi być zarówno odporny na czynniki zewnętrzne, jak i łatwy do wyczyszczenia. Szkło hartowane do kuchni zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem spełnia te wymagania, jednak częściej wybierane jest matowe.

Różnice między szkłem matowym a szkłem z połyskiem

Szkło matowe dostępne jest w wielu kolorach, m.in. czekoladowym, kawowym, miodowym i waniliowym, czyli kolorach stonowanych, doskonale pasujących do kuchni i urządzeń w niej zamontowanych. Matowa powierzchnia wprowadza spokój i ład do pomieszczenia. Szkło z połyskiem wnętrzu elegancki wygląd, częściej stosowane jest do salonów i gabinetów. W kuchni stosowane jest najczęściej, jeśli jest to pomieszczenie niewielkich rozmiarów. Świetliste refleksy powiększą optycznie pokój. Ich zastosowanie stanowi dobry wybór, jeśli chcesz nadać kuchni blask i blichtr charakterystyczny dla aranżacji glamour.
Wybierając szkło do kuchni, kieruj się nie tylko kolorem, ale stylem całego mieszkania. Być może w innych pomieszczeniach masz też szkło, wtedy wybór podobnego rodzaju szkła do kuchni będzie uzasadnione. Jeśli nie możesz się zdecydować, poproś profesjonalnego projektanta o poradę oraz wykonanie wizualizacji kuchni.