kuchnia

Czy panele szklane sprawdzą się w kuchni w stylu loftowym?

Styl loftowy charakteryzuje się surowością, minimalizmem i niepowtarzalną, postindustrialną estetyką. Często bazuje przy tym na wykorzystywaniu niedokończonych i surowych struktur, takich jak odsłonięta cegła czy metalowe elementy. Czy wszystko to stanowi dobry zestaw do urządzenia tak ciepłego i przytulnego miejsca, jakim jest kuchnia? I jak w takim otoczeniu odnajduje się szkło?

Gdzie w kuchni loftowej jest miejsce na panele ze szkła?

Styl loftowy najlepiej sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach o wysokich stropach – najlepiej, jeżeli są to lokale w starych kamienicach lub dostosowane do użytkowania dawne pomieszczenia fabryczne. Istotny element stanowią tu również ozdoby i dodatki, które dodają wnętrzu surowości. Mowa tu m.in. o takich elementach jak nieotynkowane mury, metalowe elementy noszące ślady patyny, minimalistyczne lampy na długich przewodach czy właśnie wielkoformatowe szklane panele do kuchni. Wszystko razem ma tworzyć wrażenie nowoczesności i swoistego niedokończenia – lecz uwaga, nie zaniedbania!

Ponieważ styl loftowy stawia na przestronność, świetnym pomysłem może być urządzenie kuchni otwartej, która mogłaby przechodzić w salon lub jadalnię. Przestrzeń przeznaczoną do przygotowywania jedzenia można w takiej sytuacji oddzielić od reszty pomieszczenia za pomocą oszklonego kontuaru, do którego przystawione zostałyby wysokie metalowe krzesła. Oprócz szklanych blatów warto zdecydować się również na oszklone fronty mebli. Same meble powinny mieć charakter przemysłowy – najlepiej, jeśli będą wykonane z metalu lub drewna.

Ciekawym pomysłem może też okazać się częściowe oddzielenie kuchni od jadalni czy salonu za pomocą paneli z lakierowanego szkła – np. w formie szklanego ekranu wieńczącego blat roboczy. Taka forma wykorzystania szkła doda wnętrzu elegancji, jednocześnie przywodząc na myśl skojarzenia z nowoczesną, klimatyczną restauracją. Stanie się też obiektem zachwytów gości, którzy, siedząc na kanapie lub przy stole, będą mogli obserwować gospodarzy podczas przygotowywania posiłków.