szklo we wnetrzu

W jakich stylach wnętrzarskich najlepiej sprawdza się szkło dekoracyjne?

Szkło to surowiec o niesłychanie szerokim potencjale – szczególnie gdy mowa o wystroju wnętrz. Choć w tym przypadku kojarzy nam się głównie z nowoczesnością i minimalizmem, nie jest to jedyna forma jego wykorzystania. Poznaj inne formy aranżacji wnętrz, w których szkło lakierowane odgrywa znaczną rolę.

Do jakich typów wystroju wnętrz szkło pasuje najlepiej?

Szklane panele, blaty, okładziny ścienne czy drzwi wewnętrzne to elementy aranżacyjne, które mogą znacznie wzbogacić wystrój salonu, sypialni czy innego pomieszczenia. Co więcej, ze względu na różnorodność technik formowania i dekorowania szkło oferuje liczne możliwości estetyczne i może zostać dopasowane właściwie do dowolnego wystroju. Istnieje jednak szereg typów aranżacji, z którymi współgra ono szczególnie dobrze.

  • Styl nowoczesny – pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o metodach wykorzystania szkła w wystroju wnętrza. Przestronne pomieszczenia, futurystyczne, pozbawione zbędnych ozdób umeblowanie, chłodna kolorystyka to główne znamiona tego stylu. Nowoczesne urządzenie jadalni czy salonu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów – takich jak metal, wysokiej jakości tworzywa sztuczne oraz szkło właśnie.
  • Styl skandynawski – moda, którą przejęliśmy od krajów skandynawskich i która od kilku lat święci triumfy w naszych mieszkaniach i domach. Aranżacje oparte na oszczędności detali oraz meblach i ozdobach wykonanych z naturalnych surowców, takich jak kamień, szkło, drewno czy płótno. Blaty, fronty mebli czy panele szklane podkreślają nieskazitelność i uporządkowany charakter tego nurtu.
  • Styl loftowy – charakteryzują go wysokie, otwarte wnętrza i aranżacja przestrzeni celująca głównie w funkcjonalność. Elementy, które często można spotkać w apartamentach loftowych, to ściany ukazujące gołą cegłę czy odsłonięte rury i przewody. Meble są proste i postindustrialne w charakterze, wykonane głównie z metalu, szkła czy drewna.
  • Styl rustykalny – choć z początku może wydawać się to zaskakujące, szklane stoły, blaty czy panele doskonale wpisują się w staromodną elegancję aranżacji rustykalnych. Ujęte w odpowiednią oprawę lub właściwie ozdobione, szkło może w piękny sposób nawiązywać do estetyki art deco czy nurtu inżynieryjnego.