szklany stol

Jak dobrać szkło na blat stolika?

Szklane stoliki do kawy to nieśmiertelny klasyk, który odnajduje się w każdym typie wnętrza – głównie ze względu na liczne możliwości kształtowania i dekoracji szklanego blatu. Poza estetycznym dopasowaniem do reszty wystroju blat takiego stolika powinien jednak być również wystarczająco wytrzymały, by móc przetrwać wiele lat użytkowania bez uszkodzeń czy zarysowań. Jaki rodzaj szkła nadaje się do tego zadania najlepiej?

Marzy ci się stolik ze szklanym blatem? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Jakość szkła oraz sposób, w jaki zostało ono obrobione, to kluczowe kryteria podczas doboru szklanego blatu. Warto wziąć te kwestie pod rozwagę w pierwszej kolejności – określone metody obróbki nie ograniczają bowiem możliwości związanych z dekoracją paneli. Najlepszym wariantem będzie tu szkło hartowane, które jest wystarczająco mocne, by bezpiecznie utrzymać ciężar zastawy stołowej, książek czy innych elementów. Oprócz tego cechuje się ono wysoką odpornością zarówno na uderzenia, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, jak i na działanie wysokich temperatur. Niestraszne mu również plamy z wina czy sosów o intensywnych kolorach – wystarczy wyczyścić blat, by po zabrudzeniach nie pozostał nawet ślad.

Jeżeli chodzi o dobór estetycznego wykończenia, warto zdecydować się na szkło malowane farbami, które nie zawierają rozpuszczalników. Jest to znacznie bezpieczniejsze w porównaniu do innych wariantów – szczególnie, że stoliki tego typu zazwyczaj mają bliski kontakt z jedzeniem i napojami.

Blat stolika wykonany ze szkła hartowanego może zostać ozdobiony na wiele różnych sposobów – do wyboru mamy tu m.in. wykończenie matowe, z połyskiem, a nawet eleganckie szkło lakierowane z teksturą czy takie dające efekt 3D. Również kwestia doboru kolorystyki i wzornictwa daje nam bardzo wiele możliwości – możemy zdecydować się zarówno na klasyczny, przejrzysty wariant, jak i na blaty w łagodnych, pastelowych kolorach. Jeżeli aranżacja salonu na to pozwala, możemy również zdecydować się na zastosowanie intensywnych barw, dzięki którym stolik stanie się głównym akcentem estetycznym pomieszczenia. Będzie to doskonały sposób na ożywienie wnętrza i stworzenie punktu wyjściowego, na podstawie którego zaaranżujemy pozostałe elementy otoczenia.